Ar cieņu un mīlestību pret kosmosa izpēti

Š.g. 27. jūlijā no ASV mājās atgriezās konkursa uzvarētāji Estere Savicka, Oskars Raudiņš un viņu pavadone Maija Cēbere, kas no 18.- 26. jūlijam Hantsvilā (Huntsville), Alabamas pavalstī piedalījās Starptautiskās Kosmosa nometnes programmā „Advanced Space Camp”.

„Labākais piedzīvojums un pieredze visā manā mūžā” ir pirmā frāze, ko jaunieši saka, jautāti par to, kā gāja.

Šī pieredze man lika mainīt domas arī par savu nākotni, apsvērt iespējas, kā arī es varētu „izsisties” un nokļūt šajā nozarē. Ne velti pie nometnes istabiņu ēkas ieejas durvīm ir plāksne ar uzrakstu: Through these doors enter the world's future astronauts, scientists and engineers,” savās emocijās dalās Estere. Piesakoties konkursā, Estere esot šaubījusies, savas izredzes vērtējot kā mazas. Tomēr interese par kosmosu, gan kā estētiski baudāmo zvaigžņotu debess jumu, gan kā tehnoloģiju nozari, kuras labumus mēs izmantojam ikdienā, neļāva atmest cerības un lika turpināt cīnīties par galveno balvu. Un viņas neatlaidība vainagojās panākumiem – galvenās balvas iegūšanu!

Estere mācās Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolā un viņas sapnis ir nākotnē strādāt ļoti šaurajā industriālā dizaina nišā, lai veidotu tehnoloģiju dizainu, kas cilvēkiem liek sajūsmā vai aizturēt elpu. Nometnes biedrs Oskars atzinīgi izteicās par Esteres ieguldījumu viņu komandas izstrādātās raķetes dizainiskā noformējuma izveidošanā.

No nometnes es atbraucu ar jaunu pieredzi, daudz jauniem draugiem, jaunām zināšanām, kas noderēs tālākajā dzīvē, ar prieku, ka tas bija tā vērts - ieguldīt laiku, lai izbaudītu šo visu”, ar daudz vēsāku prātu savukārt stāsta Oskars. Viņa interese par kosmosa tehnoloģijām bija ievērojami lielāka jau pirms šī konkursa, gan mācoties Rīgas Valsts tehnikumā, gan darbojoties raķešu modelisma pulciņā „Annas-2”, līdz ar to iegūt galveno balvu, iespējams, bija mazliet vieglāk. Tomēr arī viņam šī pieredze ir ļāvusi uzzināt daudz vairāk, klātienē izpētot pasaules lielākos kosmosa nesējraķešu modeļus un iejūtoties kā kosmosa izpētes misijas apkalpes dalībniekam.

1) Kāda bija tava motivācijas piedalīties konkursā?

Oskars: „Mana motivācija piedalīties konkursā, bija brauciens uz Ameriku, varbūt pat satikt cilvēku, kas ir lidojis kosmosā.”

Estere: „Interese par kosmosu manī bijusi vienmēr, tāpēc pirms nepilna gada iegādājos teleskopu un, kā jau tas vienmēr ir, gribējās visu izpētīt arvien vairāk un vairāk, un tieši tajā brīdī padzirdēju par 'Mums pieder debesis" konkursu. Protams, biju gatava izmantot izdevību. Jāatzīst, ka sākumā biju ļoti apņēmusies pieteikties, tomēr, kad to apdomāju, likās, ka man nav izredžu, jo nepratu ne taisīt video, ne skaisti izteikties. Toties tagad pierādās, ka izredzes ir jebkuram!

                     

2) Ko tu sagaidīji, kad devies uz Space Camp?

Oskars: „Kad devos uz Space Camp, plānoju labi pavadīt laiku, uzlabot angļu valodas zināšanas, iegūt jaunus draugus un iemācīties ko jaunu par kosmosu.”

Estere: „Dodoties uz Space Camp biju jau saklausījusies no citiem, cik daudz piedzīvojumu tur ir un cik jaunu draugu es iegūšu. Taču tam līdz galam neticēju un baidījos no tā, kas mani sagaida. Tomēr tagad, kad esmu atgriezusies mājās, es saprotu, ka tas patiešām bija labākais piedzīvojums visā manā mūžā un ka cilvēki, kurus es tur satiku, patiešām ir apbrīnojami un ļoti talantīgi!”

3) Kas notika nometnē?

Oskars: „Nometnes grafiks bija ļoti noslogots. Ikdiena bija pilna ar dažādām aktivitātēm. Īstenībā - nebija pat pārtraukumu. Es uzskatu, ka viss, ko mēs tur darījām, bija interesants. Bet man visvairāk patika niršana, brīvais kritiens un IMAX kino.”

Estere: „Nometnes dienas grafiks bija ļoti saspīlēts - garlaicīgi nebija ne minūti. Principā, kā no rīta pamet istabiņu, tā tikai vakarā pirms gulētiešanas esi atpakaļ. Pa dienu galvenā lieta, ko mēs darījām, bija misiju pildīšana.

Īsumā, misijas jāpilda simulatoros, kuros ietilpst kosmosa kuģa (raķete pēc palaišanas) pilota kabīne, Starptautiskajā kosmosa stacija un MOCR telpa (Mission Operations Control Room), kas atrodas uz Zemes un no kuras tiek kontrolēts viss, kas notiek uz kosmosā lidojošiem objektiem – kosmosa kuģī vai Starptautiskajā kosmosa stacijā. No MOCR astronautiem tiek uzdots saģērbties skafandrā un doties ārā kosmosā un kaut ko labot [kosmosa] kuģa ārpusē. Katram no mums bija sava loma un, sekojot precīzam grafikam, bija jāveic darbi no raķetes palaišanas brīža līdz kosmosa kuģis atgriežas uz Zemes. Tā kā apkārt bija lieliski cilvēki tas bija ne tikai ļoti izglītojoši un interesanti, bet arī loti jautri. Vēl tagad, atceroties to visu, gribās smaidīt.

Tomēr misijas bija tikai viena no lietām, kuras mēs darījām. Tāpat mēs skatījāmies IMAX filmas, veicām daudz dažādus eksperimentus, klausījāmies īstu astronautu lekcijas, glābāmies no grimstoša helikoptera simulatora, izpriecājāmies parka atrakcijās un pildījām komandas uzdevumus Aviation Challenge bāzē. Visu šo piedzīvojumu un jaunu lietu bija tik daudz, ka dienas beigās ar istabas biedrenēm bija grūti atcerēties, ko darījām no rīta.

                                      

4) Vai nometne ir likusi tev kaut ko pārdomāt? Vai tās apmeklējums kaut ko tevī vai tavos plānos ir mainījusi?

Oskars: „No nometnes es atbraucu ar jaunu pieredzi, daudz jauniem draugiem, jaunām zināšanām, kas noderēs turpmāk dzīvē, kā arī ar prieku, ka tas bija tā vērts - ieguldīt laiku, lai izbaudītu šo visu.”

Estere: „Visi šie notikumi patiešām rada tādu kā cieņu un pat mīlestību pret kosmosa izpēti. Nometne liek apdomāt, cik patiesībā tas ir nozīmīgi visiem mums, kaut arī tas varbūt nesniedz fizisku labumu uzreiz. Jau dodoties turp, mani tas viss interesēja, bet atgriežoties es sapratu, ka biju zinājusi tikai nelielu daļu no tā visa, un tagad man tas interesē un nozīmē daudz, daudz vairāk.

Šī pieredze man lika mainīt domas arī par savu nākotni, apsvērt lietas, kā arī es varētu izsisties un nokļūt šajā nozarē. Ne velti pie nometnes istabiņu ēkas ieejas durvīm bija plāksne ar uzrakstu: Through these doors enter the world's future astronauts, scientists and engineers.”

             

5) Ko tu vari ieteikt citiem?

Oskars: „Šī ir viena no labākajām pieredzēm manā mūžā, tā kā visiem iesaku: nelaidiet garām iespēju piedalīties šajā konkursā! Nenobīsties no pirmajām grūtībām un tev viss izdosies!”

Estere: „No visa šī esmu secinājusi, ka, ja tu mīli, ko tu dari, un ja tu patiešām kaut ko gribi, tas ir iespējams! Man šķita, ka man nav izredžu uzvarēt konkursā, taču es uzvarēju, un mēģināt pilnīgi noteikti bija vērts. Lai arī pašā sākumā šaubījos, vai vispār piedalīties un bieži bija brīži, kad vēlējos atmest ar roku, tomēr es cīnījos līdz galam un ieguvu pašu neatkārtojamāko pieredzi savā mūžā.”

 

Konkursu organizē Kosmosa tehnoloģiju un pakalpojumu klasteris, finansējot to projekta "Kosmosa tehnoloģiju un pakalpojumu nozares attīstība 2012-2015" ietvaros, kas īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējumu. (Projekta Nr. KAP-2.3.2.3.0/12/01/015, Līguma Nr. L-KAP-12-0006)

Konkursu atbalsta: Draugiem.lv, Ventspils Augstskola, Ilustrētā zinātne, Chaula.TV, StarSpace, Skrīveru Saldumi, Aspasia un Kursors.lv.